Committees

Standing Committees | Committees | Task Forces | Appointments

 

Standing Committees


Awards Committee

Membership

Terms of Office

Susan Ruptash, FRAIC (Co-Chair) Ends March 1, 2023
Edward Hercun, FIRAC (Co-Chair) Ends March 1, 2022
Jean-Pierre Chupin, MIRAC Ends March 1, 2022
Robert Webster, FRAIC Ends March 1, 2021
Fiona Boey, MRAIC Ends March 1, 2021
   

 



Practice Support Committee

 

Membership Terms of office
John Petersen, MRAIC (Chair) Ends May 1, 2019
Brian Oakley, FRAIC  
Jason Robbins, MRAIC Ends May 1, 2019
Francois Hogue, FIRAC  
Justin Saly, MRAIC Ends Oct. 1, 2019
Lawrence Dressel, FRAIC Ends Oct. 1, 2019
Eric MacEwen, FRAIC Ends Oct. 1, 2019
Ted DuArte, MRAIC  

 


RAIC Syllabus National Advisory Council

Brian Oakley, Edmonton
Frances Martin-DiGuiseppe, Toronto (Syllabus alumnus)
Vincent Alcaide, Ottawa (Syllabus alumnus)
Anna Batebe, Calgary
Gord Richards, Vancouver, Chair

Executive Committee

>  Terms of Reference

Membership

Terms of Office

   

John Brown, FRAIC (Chair)

Ends June 30, 2024

Jason Robbins, MRAIC

Ends June 30, 2026

Jonathan Bisson, MIRAC

Ends June 30, 2022

Michael Cox, PP/FRAIC

Ends June 30, 2022

Mike Brennan, CEO (ex-officio) N/A

 

Finance, Audit, and Risk Committee

>  Terms of Reference

Membership

Terms of Office

   
Jonathan Bisson, MIRAC (Chair) Ends June 30, 2022
Michael Cox, PP/FRAIC Ends June 30, 2022
Gregory MacNeil, MRAIC Ends June 30, 2021
Emmanuelle van Rutten, FRAIC Ends June 30, 2022
Grace Zhou Ends June 30, 2023

Membership Committee

>  Terms of Reference

Membership

Terms of Office

   
Jason Robbins, MRAIC
Ends June 30, 2022
Sean Ruthen, FRAIC
Ends June 30, 2022
Drew Hauser, FRAIC
Ends June 30, 2023
Dr. Henry Tsang, MRAIC Ends June 30, 2021
Mindy Tindall
Ends June 30, 2021

Governance Committee

 

>  Terms of Reference

Membership

Terms of Office

John Brown, FRAIC (Chair) N/A
Gregory MacNeil, MRAIC N/A
Diarmuid Nash, PP/FRAIC N/A
Susan Ruptash, FRAIC N/A
Gerrie Doyle, MRAIC N/A
Mike Brennan, CEO (ex-officio) N/A


Board Committees and Task Forces

Committee on Regenerative Environments

>  Terms of Reference

    Membership:

Mona Lemoine, MRAIC
Chair 

  Emmanuelle van Rutten, FRAIC
Board Liaison 
 

Giovanna Boniface
Vice President of Corporate Affairs
(staff support)
 

Anthony Youssef
Manager, National Affairs
(staff support)


Email


RAIC Emerging Practitioners Steering Committee

As of September 10, 2020, the RAIC will be transitioning the Emerging Practitioners (EP) Committee from a Board committee structure to one where EP representation will be infused throughout RAIC operational activities.  
 

The board is looking forward to expanding the opportunities to support EPs holistically throughout the organization. Stay tuned for more information in the months ahead. 

 

Email

   

Indigenous Task Force 

>  Terms of Reference

    Membership:

Patrick Stewart, MRAIC
Chair

  Jill Stoner, MRAIC
Board Liaison 
 

Giovanna Boniface
Vice President of Corporate Affairs
(staff support)
 

Anthony Youssef
Manager, National Affairs
(staff support)
 

Email


 

Appointments

Canadian Construction Documents Committee

>  Terms of Reference

     Membership:

Philip O'Sullivan, MRAIC

Ends Sept. 2018

 

Elisa Brandts, FRAIC

Ends Sept. 2018

 

Don Ardiel, MRAIC

N/A
     

Construction Industry Consultative Commitee 

Membership:                                       RAIC President
                                                               John Brown, FRAIC

                                                               Don Ardiel
                                                               Director, Practice Support
                                                               Director, Syllabus


 

Institute for Building Information Modeling

    Membership:

Claudia Cozzitorto, MRAIC

N/A

 

Emmanuelle van Rutten, MRAIC
Board liaison

N/A

Canada Green Building Council (CaGBC)

    Membership:

Mike Brennan

N/A

     

 

Federal / Industry Real Property Advisory Council (FIRPAC)

>  Terms of Reference

    Membership:

Peter Rankin, MRAIC
Committee Member

Ends June 1, 2020